بوکس

.


بوکس

بوکس یا مشت زنی یکی از رشته های ورزش رزمی است که در آن دو نفر دردو نوع آماتور حرفه ای  با یکدیگر مبارزه می کنند.

تاریخچه

بکس به طور رسمی در ششصد و هفتاد و هفت سال پیش از میلاد در بیست ودومین بازی المپیک در هاین نخستین مبارزه این ورزش است شروع شده و ( ابراستوس ) اهل سمیرنا در این مسابقه عنوان قهرمانی را به دست اورد.

نوع مبارزه و قوانین آن در تاریخ رم ذکر شده که طرفین مشت های خود رابا چرم های خامی محکم بسته و سعی می کردند که با ضربات محکم حریف را از پایی در آورند .( البته با در نظر نگرفتن وزن بدن بوکسر) قهرمانی بوکسر به صورتی بود که حریف را از پایی در اورد یا کشته شود.  در قرن هیجدهم بوکس راورزش خطرناکی تلقی می کردند ،و اهمیت چندانی به این ورزش نمی دادند. پس از گذشت چندین دهه با وضع قوانین جدید در بوکس مورد توجه عموم ورزشکارن دنیا قرار گرفت رونق گرفت.

تاریخچه بوکس در ایران

نخستین کسی که بکس را به ایران آورد هوارد باسکرویل از امریکا بو که در مدرسه مموریال تبریز مشغول تدریس بود. شایان ذکر است در زمان کشف نفت ایران با ورود گارگران و مهندسان اروپایی و با برگزار کردن مسابقات بکس باعث اشنایی بیشتر مردم ایران با این ورزش شدد. در سال 1314 یک مهندس اهل چک اسلواکی موسوم به فایت که مامور ایران در کمپانی اشکودا در تهران شده بود وارد ایران شد. فایت یکی از قهرمانان سنگین وزن اروپا بود چند نفر از علاقه مندان در آن دوران نزد او مشغول به تمرین شدند که آقایان ناطقی و استوار زنگنه پور از جمله این افراد بودند.

در همین سالها در بعضی از شهرها ی ایران جوانان با این ورزش اشنا شدند. ولی به دلیل عدم امکانات کافی و مربی و وسایل مورد نیاز این رشته پیشرفت چندانی نداشت.در سال1324 برای اولین بار به کمک اولیای ارتش امریکایی مقیم ایران و فراهم کردن مقداری وسایل و قضاوت مسابقات ازاد داخل کشور برگزار شد.

در المپیک1948 لندن ایران برای اولین بار در المپیک شرکت کرد. و بوکسر ها به مسابقات اعزام شدند که چندان موفق نبودند. بوکس پس از فعالیت 34 ساله با پیروزی انقلاب اسلامی تعطیل شد. این رشته در سال 1368 دو باره راه اندازی شد .

چارت سازمانی هیئت بوکس

  • رئیس هیئت
  • نایب رئیس
  • خزانه دار
  • اعضای هیئت رئیسه
  • مسئولین کمیته که شامل:
  • کمیته مربیان
  • کمیته داوران
  • کمیته انظباطی
  • کمیته مسابقات
  • کمیته استعداد یابی

وزن دستکش

 

وزن دستکش تا متوسط وزن 8اونس برابر با 277 گرم، متوسط 10 اونس برابر 284 وبرای سنگین وزن12 اونس برابر 340 گرم کمتر نباشد.

 

محل بوکس

محل مسابقه بوکس، سکوی مشت‌زنی یا رینگ نام دارد که محوطه‌ای چهارگوش، معمولاً حدود یک متر بالاتر از سطح زمین است که اطراف آن با سه یا چهار ردیف طناب موازی محصور است.

این سکوها معمولاً از چهار طرف توسط چهار ردیف طناب با فاصله ۳۰، ۶۰، ۹۰ و ۱۲۰ سانتیمتر از زمین پوشیده شده‌اند. قطر طنابها یک اینچ و روی آن توسط پارچه نرمی یا لاستیک پوشانده می‌شود. اندازه استاندارد رینگ بوکس آن از داخل طناب‌ها ۶٫۱۰ × ۶٫۱۰ متر مساوی با ۲۰ ×۲۰ فوت و از خارج ۸ × ۸ متر مساوی با ۲۶ × ۲۶ فوت است.

اوزان مسابقه

مسابقات بوکس آماتور در یازده گروه وزنی و مسابقات بوکس حرفه‌ای در پانزده وزن برگزار می‌شود.

مگس وزن سبک       مگس وزن            خروس وزن            پَر ورزن   سبک وزن                    میان سبک وزن                سبک وزن ویژه                    میان وزن (متوسط) نیمه سنگین           سنگین وزن             سوپر وزن

kg  48> 51 kg      51> 54 kg        54> 57 kg           57> 60 kg 60> 63.5              kg 63.5> 67 kg            67> 75 kg                                75> 81 k                    81> 91 kg           +91 kg

امتیازات مسابق

1- تعداد ضربات 2 ضرباتی که مطابق قانون و بدون دفاع به هدف اصابت نماید. 3- حمله و روش صحیح بوکس لازم است کاملاً مورد نظر باشد. 4- ضربات خطا و غیر فنی حساب نمی‌شود ۵- در موقعی که داور وسط خطا را دیده و تذکر می‌دهد در صورتی که از سه بار بیشتر تکرار شود امتیاز کسر شود توسط داورها ضربات صحیح بایستی با مشت بسته و با سطح جلو چهار انگشت و یا چهار بند دست زده شود. محل صحیح ضربات جلوی صورت و طرفین آن، جلوی بدن بالاتر از کمربند و طرفین ضربه زده شود، روی ساعد و بازو و دستکش امتیاز نخواهد داشت. نسبت به اتفاقات آنی تصمیم داور وسط قطعی